conseils-sculpt-astuce-4-verites-sur-les-muscles-

4 pravdy o svalech

Při posilování je někdy obtížné zorientovat se v radách jedněch a varování druhých. Ve vzduchu kolují některé legendy, které stále ovlivňují způsoby tréninku mnoha těch, kteří se cvičení věnují. Aby vám pomohl cvičit účinně, rozhodl se Domyos poodhrnout roušku tajemství o 4 uznávaných myšlenkách. Ať už se jedná o zaručené informace nebo výmysly, objevte, co je třeba vědět pro to, abyste posilovali správně.

 

Převzatá myšlenka č. 1: dlouhé série slouží k vyrýsování svalů

Pravda

Pokud se chcete zbavit tuku pokrývajícího svalstvo, jinými slovy svalstvo vyrýsovat, měli byste spíše držet dietu. Provádění krátkých nebo dlouhých sérií na tom nic nezmění. Krátké série s těžkým závažím slouží k nabírání svalové hmoty, dlouhé série s lehkým závažím slouží k rozvoji svalové vytrvalosti. Vyrýsování svalstva dosáhnete oběma způsoby, nicméně při odlišném objemu svalové hmoty. V případě hubnutí nebo nabírání hmoty tudíž není nezbytné upravovat váš plán posilování. Naproti tomu se v co největší možné míře vyhýbejte silovému trénink během diety. Tento typ cvičení je pro organismus v dietním režimu příliš nebezpečný. V důsledku únavy zapříčiněné omezeným kalorickým příjmem se zvyšuje riziko zranění.

 

Převzatá myšlenka č. 2: pro růst svalů je zapotřebí maximální množství proteinů

Pravda

Často panují představy, že pro růst svalů tělo potřebují přijímat maximální množství proteinů. Nicméně tomu tak není! Ačkoli profesionálové zkonzumují až 500 g proteinů denně, začínajícího nebo již vycvičeného sportovce se to rozhodně netýká. Správné dávkování? Mezi 1,8 až 2,2 gramy proteinu na jeden kilogram tělesné hmotnosti. Například pokud vážíte 85 kg, měli byste užívat dávku mezi 153 gramy (85 x 1,8) a 187 gramy (85 x 2,2) proteinu. Překračování této dávky je zbytečné a z hlediska růstu svalové hmoty vám nijak nepomůže!

 

Převzatá myšlenka č. 3: velmi těžká zátěž vás posune dále

Pravda

Neřiďte se radami, které vám slibují skvělé výsledky ale které zároveň mají negativní účinky. Při posilování je zbytečné zdvihat zátěž až do okamžiku, kdy to již nezvládnete. Přestaňte ještě předtím: zátěž zdvihejte, dokud můžete, ale nezacházejte příliš daleko. Omezíte riziko zlomenin a rovněž budete rychleji regenerovat. Nezapomínejte, že zátěž, se kterou cvičíte, musí především odpovídat vaší úrovni. Pokud je zátěž příliš těžká, hrozí riziko špatného provedení cviku, tedy situaci, kdy by mohlo dojít ke zranění. Začátečník musí zcela bezvýhradně cvičit s postupně přibývající zátěží tak, aby si tělo na zátěž mohlo zvyknout. Jednomu cvičebnímu plánu se věnujte 4 až 6 týdnů, než pokročíte dále.

Převzatá myšlenka č. 4: pro vybudování svalstva stačí hmotnost samotného těla

Pravda

Využití vlastního těla jako zátěže je skvělým způsobem, jak změnit zaběhnutou rutinu a zlepšit svou formu. Během tohoto typu posilování není nápor na svaly tak velký, rovněž se intenzivněji posilují hluboké svaly. Tento způsob cvičení však nestačí k tomu, abyste se v posilování dostali na vyšší úroveň. Pokud si svaly zvyknou na hmotnost vašeho těla, která je omezená, výsledky cvičení budou čím dál tím nepatrnější, až se stabilizují. Pro to, abyste pokročili a stimulovali tvorbu svalstva, potřebujete dostatečnou zátěž. Jaký způsob zvolit? Samozřejmě chladný a těžký kov!

 

 

 

Ať už se jedná o zcela zaručené informace nebo pusté lži, zbavte se povídaček ovlivňujících vaše posilování. A co vy? Máte zkušenost nebo radu, o kterou se s námi chcete podělit?

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
Nahoru