conseils-reprendre-le-sport

ZAČÍNÁME ZNOVU SPORTOVAT: RADY KOUČE

Předsevzali jste si znovu začít? Tak začněte, bez váhání! Abyste se sportem znovu začali a už nepolevili, využijte tipy a triky naše sportovního kouče.

 

1) Stanovte si cíl

Předtím, než se opět pustíte do sportování po dlouhé době nicnedělání, je důležité stanovit si pevný sportovní cíl. Proč se chci věnovat sportovní aktivitě: Chci zhubnout? Zlepšit postavu? Tonifikovat tělo? Nabrat svaly? Rovněž bude třeba stanovit si tréninkový plán a rytmus cvičení.

 

2) Buďte pod dohledem

Pro stanovení pevného tréninkového plánu přizpůsobeného vašemu cíli není nic lepšího než požádat o radu sportovního kouče. Ještě lépe, proveďte bilanci vašeho fyzického stavu. Pro začátek a vystavění dobrých základů bude ideálních několik tréninků vedených za osobní přítomnosti kouče. Podpora kouče je velmi cenná: budete pracovat důkladně, přesně a s ohledem na stanovený cíl...

 

3) Připravte se

Před samotným tréninkem si vyberte vhodné a pohodlné oblečení. Je zbytečné příliš řešit styl, dejte přednost fitness oblečení, ve kterém bude pohyb snadný a příjemný. Systematicky se zahřejte a rozcvičte: 10 minut na běžeckém pásu nebo na veslařském trenažeru vás připraví na trénink celého těla. Před začátkem cvičení si rovněž protáhněte klouby.

 

4) Střídejte různá cvičení

Učinit předsevzetí, je jistě dobrá věc. Ale udržet rytmus, to už je věc druhá. Abyste se příliš rychle neunavili, je třeba střídat jednotlivé tréninky. Nespokojte se s opakováním stále toho samého, riskujete, že vás činnost omrzí a nakonec přestanete. Požádejte váš tréninkový plán o kompletní tréninkový plán nebo požádejte sportovního kouče, aby vám pomohl zvolit aktivitu, která co nejvíce odpovídá vašemu sportovnímu profilu.

 

5) Nalezněte správný rytmus

V jakém rytmu je třeba trénovat pro dosažení skutečných výsledků? Odpověď je jednoznačná: pokud chci dosáhnout svého sportovního cíle, musím trénovat alespoň dvakrát, ideálně třikrát týdně alespoň jednu hodinu. Pokud se obáváte, že nebudete mít dostatek času na to, abyste cvičili v posilovně nebo na jiném sportoviště, trénujte doma: v rubrice Domyos Coach na stránce domyos.com naleznete živé přenosy cvičebních hodin a tréninkové programy šité na míru.

 

6) Zůstaňte stát nohama na zemi

Mějte na paměti, že výsledků nelze dosáhnout okamžitě. Buďte trpěliví a nenasazujte si laťku příliš vysoko, stanovte si cíle odpovídající vaší aktuální fyzické kondici. Nepřeskakujte z jednoho na druhé a vše dělejte popořádku. Například: mým cílem je zhubnout 10 kg, na první měsíc si stanovím zhubnout o 2 kg, ne více. Neohrožujte své zdraví, začínejte pomalu a postupně. Určete si program pro postupný začátek s dostatečným časem na regeneraci, beze spěchu. Nezapomínejte na to, že nejlepším způsobem regenerace je dostatek kvalitního spánku!

 

7) Naučte se správné návyky

Pamatujte na pitný režim v průběhu celého tréninku, to je velmi důležité! Správná hydratace poskytuje živiny nezbytné ke správnému fungování svalů a podporuje proces regenerace. Buďte soustředění a trénink veďte podle vlastních fyzických schopností, ne podle toho, kolik si nakládá ten, kdo cvičí vedle vás. Na konci cvičení nezapomeňte na opětovné zklidnění: dýchejte zhluboka a klidně, několik minut se procházejte a trénink ukončete několika cviky na protažení těla.

 

8) Zůstaňte motivovaní

Když se rozhodnete znovu začít s fyzickou aktivitou, je vždy více motivující, když tak učiníte ve dvou, mezi přáteli nebo v rodině. Při sportování ve více lidech se můžete vzájemně povzbuzovat a užívat si tréninky jako setkání s přáteli. Je pak snadnější se držet plánu a také zapomenout na námahu a únavu. Ideální je trénovat ve dvojici s někým, jehož fyzická kondice je podobná té vaší.

 

9) Jezte chytře

Znovu začít se sportem je fajn, ale za podmínky, že se podíváte na zoubek celé vaší životosprávě, tedy i vaše stravování! Pro vyvážený příjem stravy platí několik pravidel:

  • Nikdy nevynechávejte žádné z jídel, jezte ráno, v poledne a večer.
  • Svačina: vezměte si kompot, ovoce nebo cereální tyčinku
  • 100% vyvážený talíř: třetina škroboviny (těstoviny, rýže), třetina bílkoviny (ryby, vejce, maso), třetina zelenina.
  • Žádná frustrace: malý prohřešek sem tam není nic špatného, důležitá je rovnováha z dlouhodobého hlediska... (gurmáni tedy mají povolen malý kousek čokolády, ale s rozumem).
Nahoru